Titul
Pozitivní na tomto titulu je to, že je stále aktualizován. Poslední aktualizace pro Python 3 je z dubna 2020. Nebude od věci si jednotlivá vydání vypsat v chronologickém pořadí (vydání před rokem 2010 neuvedena):
V původní verzi byl český překlad uváděn (se souhlasem A. B. Downeyho) spolu s anglickým originálem (z roku 2008) a s německým překladem. Tyto jazykové verze se aktivovaly aktuálně neaktivními tlačítky v záhlaví vpravo.
Poslední úprava textu se od předchozích verzí překladu výrazně liší:
Náročnost na pozornost a bystrost čtenáře je pohříchu různá. Od jednoduchého popisu například funkce lambda až po sběrné parametry v odstavci Parametry a argumenty téže kapitoly.
Na podnět pozorného čtenáře byla provedena poměrně rozsáhlá oprava drobných překlepů a chyb, jakož i drobná doplnění, například informace o maticovém počtu.
Předložený text neobsahuje mnohé z posledních vydání "Learning with Python" z října 2012 a z února 2019, jmenovitě: Stacks, Trees, Queues, Turtles, PyGame. Rovněž byla vypuštěna úvodní předmluva od A. B. Downeyho.
Naproti tomu obsahuje informace o: f-strings, named tuples, walruss operator, name mangling, decorators, inheritance, date classes. Tyto informace jsou kompilací textů různých autorů, vyhledaných na internetu.
Počet kapitol je zachován, některé mají změněný název. Některé odstavce byly přemístěny či nově zařazeny.
Sledovaným cílem předloženého textu není naučit čtenáře "myslet jako počítačový expert", nybrž jej seznámit s programovacím jazykem Python.
V období únor až prosinec byl text "překladu" ještě podroben bedlivé formální kontrole (Karel Vašata) přičemž došlo i k některým jeho strukturálním změnám.
Tato editace je rádoby finální.
Patrně již moje editace poslední. V podstatě to je kontrola celého textu. Něco bylo zkráceno, nic podstatného nepřibylo.
Byla provedena restrukturalizace některých odstavců i kapitol. Uvítám připomínky. Za případné potíže, způsobené reorganizací textu, se omlouvám.
Tato editace je docela rozsáhlá. Vypustil jsem dvě kapitoly, některé jsem sloučil, jakož i přemístil některé odstavce.
Osvědčilo se mi při putování textem HowToPy používat obsahy kapitol vytištěné na čtyřech listech v PDF.
Tyto
Zamýšlený význam barev v textech kapitol:
clr-tt blue (#0000cd) text heighlightingclr-ii green (#006400) commentsclr-mm orange (#d97d20) script headersclr-yy teal (#008080) literals, valuesclr-bb maroon (#800000) terms, keywordsclr-qq violet (#9400d3) errors
Protože informace o programovacím jazyku Python by nebyla úplná bez předvedení jeho možností navrhovat grafická uživatelská rozhraní, byla vytvořena příloha A, která tvoří spojovací můstek mezi tímto tutoriálem a samostatným souborem webových stránek Tkinter Pythonu, které byly pro potřebu tohoto tutoriálu rovněž s laskavým svolením autora přeloženy.
Coconut je nadstavba Pythonu vytvořená pro jednoduché, functionální programování. Kompilátor jazyka Coconut převádí kód Coconut na kód Pythonu.
Coconut byl vytvořen Evanem Hubingerem. Dokumentace jazyka má českou verzi , bohužel již zastaralou. Nicméně vřele doporučuji.
Jaroslav Kubias, alias
Hradec Králové: 7. 8. 2008, 5. 3. 2012, 30. 7. 2013, 10. 9. 2017, 29. 2. a 25. 8. 2020, 25. 5. a 25. 8. 2022, 10. 2. 2023, 10. 6. 2024.